Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego po raz 7. na UKW

• 09 kwietnia 2019
Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego - 8 kwietnia 2019 r.

8 kwietnia 2019 r. w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy już po raz siódmy odbyło się Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2019. W konkursie wzięło udział 85 uczestników. Imprezę zorganizował Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wraz z pracownikami naukowymi Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Do udziału w kolejnej edycji konkursu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa oraz studentów UKW. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: V LO w Bydgoszczy, III LO w Inowrocławiu, Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radziejowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, LO w Lipnie, Zespół Szkół Nr 1 w Rypinie, Zespół Szkół w Skępem oraz studenci Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UKW. O godzinie 9.00 rozpoczął się pierwszy etap konkursu adresowany do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego, kolejny - drugi etap, z udziałem uczniów szkół średnich z regionu kujawsko-pomorskiego oraz studentów naszej uczelni z podstawową znajomością języka rosyjskiego, odbył się o godzinie 10.30.

Uroczystego otwarcia Dyktanda dokonała dr hab. Halina Bartwicka, prof. uczelni. Realizatorzy przedsięwzięcia - dr hab. Tamara Graczykowska, dr Iwona Malinowska i mgr Małgorzata Stefaniak oraz pracownicy naukowi Bałtyckiego Uniwersytetu im. E. Kanta w Kaliningradzie - dr Tatiana Cwigun i dr Andżelika Ostapienko. Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia rosyjskiego pisarza Władimira Nabokowa. Po krótkim przybliżeniu postaci rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty jego twórczości.

Wśród uczestników pierwszego etapu nagrodzono 4 najlepszych studentów. W etapie dla początkujących nagrody otrzymało 3 uczniów oraz 3 studentów. Zaproszonym nauczycielom wręczono podziękowania.

Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego zyskuje coraz większą popularność, o czym świadczy duże zainteresowanie zarówno wśród studentów, jak i uczniów naszego regionu.

Laureaci konkursu Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2019

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

• I miejsce: Martyna Gburek - V LO w Bydgoszczy (nauczyciel prowadzący mgr Anna Gluba)
  • II miejsce: Weronika Mańkus - Zespół Szkół nr 1 w Rypinie (nauczyciel prowadzący mgr Iwona Olszewska)
  • III miejsce: Izabela Majewska - Zespół Szkół nr 1 w Rypinie (nauczyciel prowadzący mgr Iwona Olszewska)

Studenci - poziom podstawowy:

• I miejsce: Kacper Fercho (I FR)
  • II miejsce: Weronika Kowalska (I AR)
  • III miejsce: Tomasz Zgarda (I AR)

Studenci - poziom zaawansowany:

• I miejsce: Ewelina Kaśków (II MU FR)
  • II miejsce: Wiktor Źródłowski (III NR)
  • III miejsce: Emilia Tomczak (III AR)

Gratulujemy serdecznie!

Nagrody ufundowali:

• Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni
  • Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni
  • Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Małgorzata Święcicka
  • Dział Promocji UKW
  • Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie
  • Firma Pentel
  • Wydawnictwo Lingea
  • Wydawnictwo Poltext
  • Wydawnictwo Edgard

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom.
Zapraszamy na kolejną edycję!

fot. A. Obiała i T. Graczykowska